روایتی از ساخت انگشت مصنوعی هوشمند توسط نخبه تبریزی

زندگی روال عادی و طبیعی خود را سپری می کرد، مرد جوان هم در کارگاهتولیدی خود مشغول کار بود، سفارش مشتریان را آماده می کرد و به این ترتیب چرخ زندگی می چرخید.

اما در یک روز پاییزی حادثه ای تلخ دامن گیر این مرد جوان شد، حادثه ای که مسیر زندگیش را تغییر داد.

مرد جوان که مشغول کار با دستگاه بود در اثر یک غفلت دستش زیر دستگاه برش رفت و سه انگشتش قطع شد.

این حادثه ناگوار به قطع شدن انگشت شست از ناخن، قطع کامل انگشت سبابه و قطع  یک بند از انگشت وسط منجر شد.

در جمع ۵ کشور تولیدکننده دست هوشمند دنیا

 امیر پایدار ثانی همان مرد جوانیست که در اثر این حادثه  انگشتان دست راستش را از دست می دهد و زمانی که به پیوند انگشت هم موفق نمی‌شود تصمیم می‌گیرد برای خودش انگشت مکانیکی بسازد.

 بعد از چند سال تلاش‌ بی وققه  و پژوهش بالاخره موفق به تولید انگشت مکانیکی،دست مکانیکی و الکترونیکی و پروتزهای زیبایی دست و انگشت می‌شود و شرکت دانش‌بنیان «بهبود عضو ثانی» تبریز را پایه‌گذاری می‌کند و به جمع ۵ شرکت تولیدکننده دست هوشمند در دنیا می‌پیوند.

شنیدن داستان تولید انگشت و دست مصنوعی از زبان وی شنیدنی و جذاب است.

ماحصل این گفت و گو پیش روی شماست.

⚘آقای پایدار ثانی شما که هوش موسیقی بیشتری نسبت به  هوش علمی و صنعتی داشتید چطور کار صنعتی را انتخاب کردید؟

پدرم موسیقی کار می کرد و من هم علاقه و استعداد زیادی به موسیقی داشتم و آن را ادامه دادم. علاقه ام به موسیقی باعث شد کتاب ” سکوت” را نوشتم و آلبوم موسیقی” زخم سکوت” را کارکردم. بعد از اتمام دبیرستان وارد دانشگاه شده و رشته صنایع شیمیایی را انتخاب کردم.

بعد از تحصیلات دانشگاهی مانند همه جوانان شغل و تامین مالی و تشکیل خانواده  دغدغه ذهنی ام بود.

به کمک پدر و برادرانم یک کارگاه صنعتی در زمینه تولید میزهای تلویزیونی(MDF) ، شیشه ای و چوبی راه اندازی کردیم. در این زمینه مهارتی نداشتم و هدف من صرفا کسب درآمد بود. بعد از مدتی کار کردن مهارت های مربوط به این نوع کارها را نیز کسب کردم.

⚘ حادثه تلخ قطع انگشتان دست شما چطور اتفاق افتاد؟

بعد از اینکه مدتی در کارگاه کار کردم سفارش های مشتریان را تولید کرده  و در محل تحویل می دادیم.

آن روز دهم آذرماه سال ۸۹ بود،من سفارش مشتری را در شبستر تحویل دادم و ساعت پنج عصر با خستگی تمام به کارگاه رسیدم.با وجود اینکه خیلی خسته بودم ولی بالای سر دستگاه برش رفتم و چون تمرکز نداشتم دستم زیر دستگاه رفت، چیزی نفهمیدم، چشم باز کردم دیدم در بیمارستان هستم .

در کمال ناباوری انگشت سبابه به طور کامل ، انگشت شست  از ناخن  و یک بند هم از انگشت وسط قطع شده بود.دستم را به هیچکس نشان نمی دادم، دوست نداشتم کسی به انگشتان من نگاه کند.

حتی یادم است از کارتن مقوایی برای خودم انگشت درست کرده بودم نمی خواستم کسی بداند من انگشت ندارم.

⚘بعد از اینکه متوجه قطع انگشتان شدید چه حسی داشتید؟

خیلی ناراحت بودم من برای ادامه کار موسیقی به انگشتانم نیاز داشتم. انگشتانم ابزار کارم بودند و حالا من مانده بودم بدون انگشت چطور می توانم نوازندگی کنم.

تنها مهارت من موسیقی بود و حالا ابزار کارم را از دست داده بودم. خیلی نگران بودم ولی در عین حال به خودم امیدواری می دادم که زندگی ادامه دارد، بعد از سختی همیشه آسانی است.

برای معالجه خودم را به هر دری می زدم، هر مقاله ای که در زمینه قطع انگشت بود  مطالعه کردم. هر شب کابوس می دیدم که دستم سالم است. اعتماد به نفسم تحت تاثیر قرار گرفته بود. آینده خودم و آینده خانواده ای که تشکیل داده بودم ، وجهه اجتماعی ام و ابزار کار هنر موسیقی ام  را در عرض چند ثانیه از دست داده بودم همگی بر من فشار روانی خیلی زیادی وارد می کرد ، همچنین  نگاه ترحم آمیز اطرافیان بار این فشار را چندین برابر افزایش می داد.

⚘ساخت و تولید انگشت مصنوعی از کجا آغاز شد؟

برای معالجه انگشتان دستم به پزشکان ارتوپد زیادی در تبریز، تهران و شیراز مراجعه کردم،ولی جوابی نگرفتم،در یکی از مراجعاتم به تهران پزشکی  به من گفت” در آمریکا انگشت مکانیکی تولید می شود که برای افراد قطع عضو شده خیلی خوب است،متاسفانه  به خاطر اینکه ما تحریم هستیم حتی به نامه های ما نیز جواب نمی دهند” بلافاصله به این پزشک گفتم اگر خودمان درست کنیم چطوره ؟ پزشک گفت ” خیلی تکنولوژی پیچیده ای دارد اگر بتوانی درست کنی خیلی کار بزرگی کرده ای” .

به خاطر اینکه نقص خودم را جبران کنم شروع به کار کردم.

با ابزار خیلی ابتدایی(ورق  گالوانیزه، سنجاق ته گرد، انبردست و …) شروع به ساخت کردم. بعد از مدتی کار کردن به پیشنهاد همسرم کار با نرم افزار اتوکد را شروع کرده و وارد طراحی صنعتی شدم برادرم مرا به تهران برد و با افراد صنعتی کار بسیار ماهر و مجرب آشنا کرد تا از آنها کار صنعتی را یاد بگیرم.

پدرم به خاطر شغلش که بازنشسته  ارتش است خیلی با اراده و پشتکار است و به صورت دقیق و منظم پیگیر کارم بود. پدرم طوری رفتار می کرد تا من نقص خودم را باور کنم تا راحت تر بتوانم با آن کنار بیایم.

با تمرین های شبانه روزی یک انگشت اولیه درست کردم که کار می کرد آن را پیش دکتر خاقانی بردم که خیلی هم خوشش آمد.

بلافاصله به شیراز رفتم در بیمارستان شهید چمران دکتر افشین ضیایی که فوق تخصص دست است ملاقات کردم. او بعد از دیدن این انگشت که خیلی هم ابتدایی بود خیلی شگفت زده شد و نامه ای نوشت” انگشت مکانیکی را دیدم خیلی خوب بوده و قابلیت سرمایه گذاری بالایی دارد” او با نوشتن این نامه مرا تایید کرد و سپس با استاد دکتر کامرانی که استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران و فوق تخصص دست است  تماس گرفت ومرا به او معرفی کرد.

 دکتر کامرانی وقتی طرح اولیه را دید گفت ” باید کمی بیشتر تلاش کنی ، یک سال بعد با ارتقای این طرح اولیه منتظرت هستم” .

به دکتر کامرانی قول دادم یک سال تمام زحمت می کشم تا این انگشت اولیه را ارتقاء دهم. به تبریز آمدم و از اول شروع کردم.

در این یک سال خیلی بیشتر از گذشته زحمت کشیدم، مقالات متعدد زیادی خواندم، با افراد صنعتی کار زیادی کار کردم شبانه روز دویدم و زحمت کشیدم. هزار بار افتادم و بلند شدم، سماجت درونی خاصی داشتم باید این کار را انجام بدهم.

بعد از یک سال دوباره سراغ دکتر کامرانی رفتم. وقتی طرح اصلاحی را دید گفت” این بار خیلی بهتراست”. به دکتر کامرانی گفتم می خواهم ” دست کامل را هم درست کنم ” دکتر کامرانی گفت” تو می توانی”.

⚘به جز تایید دکتر کامرانی کدام نهادهای علمی انگشت مکانیکی را تایید کردند؟

با انگشت مکانیکی که ثبت اختراع کردم  در جشنواره ملی  رویش در سنندج که یک جشنواره مهارت محور علمی است شرکت کرده و برگزیده جشنواره شدم . سطح علمی داوران جشنواره خیلی بالا بود. داوران با دقت خیلی بیشتری طرح ها را ارزیابی می کردند. بنیاد ملی نخبگان بانی و برگزار کننده جشنواره بود. وقتی داوران به من گفتند” دستت درد نکنه خیلی زحمت کشیدی” تمام خستگی من از تنم خارج شد.

بعد از برگزیده شدن در جشنواره از طرف بنیاد ملی نخبگان به مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی تبریز معرفی شدم و رسما با ثبت شرکت بهبود عضو ثانی فعالیت خودم را در زمینه پروتزهای پیشرفته حرکتی آغاز کردم .

 بعد از طی مراحل طراحی و ساخت  محصولات متعدد ( انواع دست مکانیکی و الکترونیکی و غیره ) شرکت ما در سال ۱۳۹۹ یک شرکت دانش بنیان ثبت شد.

همچنین به عنوان فناور برتر مراکز رشد دانشگاه علوم پزشکی در سال ۱۳۹۹ و فناور برتر استان آذربایجان شرقی در حوزه سلامت در سال ۱۴۰۰ انتخاب شدم.

 همچنین منتخب مرحله دوم جشنواره بین المللی کنز هم معرفی  شدم. 

در اینجا جا دارد از زحمات دکتر محمد رضا سیاهی ( رییس مرکز رشد دارویی دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز ) که در پیشبرد اهداف شرکت ما خالصانه تلاش کردند تشکر و قدردانی کنم.

همچنین  می خواهم یادی کنم از معلم فیزیک دوران دبیرستانم،  دکتر مصطفی تقوی ( هم اکنون استاد دانشگاه صنعتی شریف است ) معلم فیزیک من در دبیرستان  بود، او به من یک دید فنی از علم داده بود. هر فرمولی که در علم می بینی باید آن را به صورت فنی اجرا کنی.این نگاه فنی به علم باعث شد من فرمول های درس فیزیک را به عینه در این کار استفاده کنم.

برای رسیدن به این جایگاه زیاد شکست خوردم ولی مایوس نشدم، بسیار راه سخت و دشواری بود و من با تمام توان زحمت کشیدم تا اینکه موفق شدم

⚘آیا انگشت مکانیکی ثبت اختراع شده است؟

بله، انگشت مکانیکی ثانی دارای گواهینامه ثبت اختراع  است که به شماره   ۷۹۲۷۰    ثبت شده است. و تاییدیه از سازمان بهزیستی کل کشور را دارا است  و همچنین دست مکانیکی دارای گواهینامه ثبت اختراع به شماره ۹۱۰۵۲ و برگزیده جشنواره بنیاد ملی نخبگان است.

⚘در کنار انگشت مکانیکی موفق به ساخت دست مکانیکی و دست الکترونیکی نیز شده اید، دست الکترونیکی چگونه ساخته شد؟

 تجربه ساخت انگشت مکانیکی باعث شد دست مکانیکی را طراحی و تولید کنم و در ادامه  باعث شد دست الکترونیکی را نیز بسازم، در نمایشگاه ربع رشیدی شرکت کردم  با افراد متخصص در زمینه الکترونیک آشنا شدم، با پشتکار زیاد کار می کردم در طی یک سال دست مکانیکی را به دست الکترونیکی تبدیل کردم. برای دست الکترونیکی اول یک موتور برای حرکت دست در نظر گرفتم، بعد دو موتور استفاده شد بعد برای حرکت تمام دست چهارموتور  و بعد پنج موتور ( برای هر انگشت یک موتور )گذاشته شد.

در حالت کلی ۱۶ نوع موتور را از شرکتهای مختلف آزمون و خطا کردیم برای بازده بیشتر نیز موتورهای مختلف کار کردیم.

⚘دست الکترونیکی چه قابلیت هایی دارد؟

دست الکترونیکی با قابلیت کنترل از طریق سیگنال های عصبی مخصوص افرادی است که دست خود را از ساعد یا بازو در اثر حادثه  از دست داده باشند.

این محصول با داشتن موتور مجزا برای هر انگشت کنترل انگشتان از طریق سیگنال های عصبی را دارا بوده به طوری که یک فرد با اراده خود توانایی کنترل انگشتان و باز و بسته کردن آنها را دارد. و هر انگشت به تنهایی توانایی باز و بسته شدن را دارد. که بسیار پروژه پیچیده در سطح جهانی است.

⚘برای طراحی و ساخت دست الکترونیکی از کدام علوم کمک گرفته اید؟

برای طراحی این محصول از علوم مختلف الکترونیک ، مکانیک، نرم افزار، هوش مصنوعی، مهندسی مواد ، پروتز، قطعه سازی و مهارت در چندین علوم و صنعت استفاده شده تا محصولی ایده آل در سطح جهانی تولید شود.

دست الکترونیکی دارای پوست ( پروتز زیبایی ) هم رنگ و هم بافت دست سالم بوده و وزن سبک این محصول استفاده از دست الکترونیکی را به مراتب برای افراد معلول و مصدوم از ناحیه دست به مراتب راحت تر می کند. روکش این دستها به قدری طبیعی است که کمتر کسی متوجه مصنوعی بودن این محصول می شود.و همچنین مدهایی که به این دست اضافه شده عملکرد آن را بالا برده است.

⚘مکانیسم حرکت دست الکترونیکی چگونه است؟

دست های الکترونیکی برای افرادی که از ساعد و بازو قطع شده است با استفاده از سیگنال های مغزی وذهنی پالس الکترونیکی تولید می کند. مداری تولید کرده ایم که پالس های الکتریکی را گرفته و ۹۰۰برابر تقویت کرده و به مدار کف دست می فرستند، مدار نیز تجزیه و تحلیل می کند که فرد چه حرکتی انجام دهد. این دست ها ربات های توانبخشی هستند

. لازم به توضیح است که صفر تا صد محصولات چه انگشت و دست  مکانیکی و چه دست های الکترونیکی در شرکت طراحی و تولید شده و هیچ گونه کپی برداری یا مهندسی معکوس نیستند. به همین دلیل ما صاحب صنعت این محصولات مکانیکی و الکترونیکی هستیم. بخش های  مکانیکی ،  مدارهای الکترونیکی، نرم افزار ، برنامه نویسی و غیره همگی تولیدات شرکت ” بهبود عضو ثانی ” بوده و  وابستگی به کسی نداریم.

⚘انگشت مصنوعی مکانیکی و الکترونیکی  تا چه حد می تواند جایگزین عضو اصلی بوده و فرمان های مغزی را انجام دهند؟

شرکت های بزرگ  ادعا می کنند با تمام  پیشرفت های صورت گرفته فقط می توانند ۱۰الی ۱۵ درصد عملکرد دست را به حالت اولیه برگردانند.

فقط و فقط قدرت خداوند است که توان انجام فرمان های مغز را به اعضای بدن ارسال می کند و توانایی حرکت به آن بخشیده است.

⚘آیا در مراحل ساخت این محصولات به جایی رسیده بودید که احساس خستگی کرده و ناامید شوید؟

بله، این کار را  با سرمایه ۱۵۰میلیون تومانی که پدرم داده بود آغاز کرده و ادامه دادم در یک مرحله  پولم تمام شد و من فکر کردم همه چیز تمام شد و شکست خوردم برای ادامه کار به پول نیاز داشتم چرا که فناوری بدون سرمایه گذاری غیر ممکن است. مدتی با بی پولی درگیر و ناراحت بودم که نمی توانم هزینه ساخت محصولات را تامین کنم و ناامید شده بودم.

در اوج ناامیدی  اولین مشتری از یاسوج زنگ زد که دستش از ساعد قطع شده بود و نمونه محصولات را در سایت دیده بود. مشتری دوم هم زنگ زد متوجه شدم دست مکانیکی خواهان بیشتری دارد. با تماس های این دو نفر انگیزه ام برای کار کردن خیلی بیشتر شد و دوباره ادامه دادم.

⚘در حال حاضر چه محصولاتی تولید می کنید؟

انواع انگشت مصنوعی و زیبایی دست،انواع انگشت و دست مکانیکی قابل حرکت، دست الکترونیکی با قابلیت کنترل از طریق سیگنال عصبی برای افراد قطع دست از ساعد و بازو، آرنج الکترونیکی برای قطع دست از کتف، مچ مکانیکی و الکترونیکی و پوست مصنوعی از جمله محصولاتی هستند که در این شرکت تولید می کنیم.

⚘مواد اولیه این تولیدات از کجا تهیه می شود؟

تمام مواد اولیه از چین و آمریکا خریداری می شود. در واقع خرید ها را هم خودمان انجام می دهیم و با تحریم ها دست و پنجه نرم می کنیم ولی در کل (  نمی شود ، سخت است و خسته شدیم)  نداریم. اعضای شرکت فقط یک شعار دارند و آن اینکه ” ما می توانیم، حتما موفق می شویم. به هر قیمت با هر سختی پیش رو.”

⚘مشتریان شما معمولا از کدام شهرها هستند؟

از تمام شهرهای ایران افرادی که در اثر حادثه دچار معلولیت دست شده یا ازبدو تولد دارای معلولیت بودند به ما مراجعه می کنند. از تهران،  اهواز ، شیراز،  ساری و غیره حتی افرادی بودند که از کشور آذربایجان، عراق ، کانادا و نروژ مراجعه کرده اند.

⚘تا کنون کدام کشورها موفق به تولید انگشت مصنوعی شده اند؟ در کشور آمریکا، ژاپن، آلمان، انگلیس این محصولات تولید می شود.

⚘آیا بین تولیدات شما و سایر کشورها تفاوت هایی وجود دارد یا خیر؟

تفاوت تولیدات ما با سایر کشورها در این است که تولیدات ما بر اساس متریال های موجود کشور بومی سازی شده و تولیدات ما دارای گارانتی و خدمات پس از فروش است.  قیمت تمام شده این محصولات۶۰درصد کمتر از محصولات خارجی است.

گران ترین محصول تولید شده ما مربوط به دست الکترونیکی با قابلیت کنترل انگشتان از طریق سیگنال های عصبی است.

ما همزمان با تولید و فروش  این محصولات بر روی روش ها و تکنیک های جدید تحقیق و پژوهش کرده و با کشورهای مختلف سازنده این محصولات صحبت می کنیم تا روند رو به رشدی داشته باشیم

⚘آیا در بحث صادرات نیز فعالیت می کنید؟

ببینید این محصولات قابلیت صادرات به کشورهای همسایه و اروپا را  دارند ولی کار به گونه ای است که فرد باید برای بررسی نوع قطع انگشت یا دست و سایر ریزه کاری ها در محل حضور داشته باشد.   

⚘افرادی که به شما مراجعه می کنند چه نگاهی به نقص عضو خود دارند؟

خیلی از افراد وقتی برای تهیه انگشت یا دست مصنوعی به ما مراجعه می کنند اوضاع روحی مناسبی ندارند، انسان های مستاصل و درمانده ای هستند که نمی دانند چکار کرده و کجا بروند ، نداشتن اعتماد به نفس آنها را اذیت می کند برای همین من در اینجا کلی با آنها صحبت کرده و امیدواری می دهم، این نوع رفتار باعث دلگرمی آنها می شود. همدردی من با مراجعین باعث امیدواری آنان می شود. گاها هم متوجه می شوند که نیاز به پروتز ندارند  و زندگی خود را می توانند ادامه دهند و این دیدگاه در اثر صحبتهای دوطرفه پیش می آید.

⚘برای آینده چه  برنامه هایی دارید؟

در  جهت ارز آوری برای کشورمان تاسیس شعبات این شرکت در کشورهای مختلف در دستور کار قرار دارد و البته  این کار  شروع شده است.

در زمینه ساخت، طراحی ایده و محصول، هدف گذاری مالی و … با دیگر شرکت های دانش بنیان همکاری می کنیم

اما واقعا کمبود وقت داشته و شرمنده خیلی ها از اساتید می شوم.

برای آینده در زمینه فعالیت در حوزه خودمان در حال طراحی و ساخت پروتزهای پیشرفته اندام تحتانی هستیم برای افراد قطع پا.

در حوزه توانبخشی  نیز برای افرادی که سکته مغزی کرده اند  ورود پیدا کرده ایم و خیلی پروژه دیگر که از حوصله این بحث خارج است.

⚘در حال حاضر برای تولیدات خود با کدام چالش ها و مشکلات درگیر هستید؟

ما در زمینه تولید علم مشکلی نداریم چون واقعا در حوزه ای که کار کرده ایم زحمت کشیدیم و راههای مختلفی را امتحان و بررسی کردیم.

 اما برای اینکه بتوانیم در سطح جهانی فعالیت کرده و اشتغال بیشتری برای جوانان رقم بزنیم نیازمند حمایت های مالی و معنوی بیشتری از طرف دولت هستیم. مخصوصا امسال که از سوی مقام معظم رهبری  سال  تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین نامگذاری شده است .امیدواریم حمایتهای بیشتری از مجموعه ما داشته باشند (از جمله سرمایه در گردش) چرا که این درخت علمی که طی سالها برای آن زحمت کشیده شده به بار نشسته و حالا زمان میوه دادن آن است و چه بهتر که این مهم با کمک دولت در جهت اشتغال زایی ،  کارآفرینی و افتخار کشور با سرعت بیشتری رقم بخورد.

⚘ با وجودی که شما درخواست هایی برای رفتن از ایران و کار در کشورهایی اروپایی داشتید، چرا با درخواست آنها موافقت نکرده و از ایران نرفته اید؟

بله درخواست همکاری داشتم. اتفاقا شرایط کار در کشورهای دیگر برای ما خیلی راحت تر است. مخصوصا اینکه تسهیلات متعددی برای پژوهشگران و تولید کنندگان داده می شود  و ایجاد زیر ساختها و تامین قطعات و کسب دانش فنی به مراتب سهل تر از کشور ما است.

 واقعا با وجود تحریم ها و ناملایمات بسیار کار سخت و مشقت باری داریم .دوم‌اینکه ما ‌محصولات خیلی با تکنولوژی بالا تولید  می کنیم. بنابراین فرصت کاری برای ما در هر کشوری مهیا بوده  و استقبال می شود.۹

 اما من اعتقاد دارم ما فرزندان این کشور هستیم. این کشور خانواده ماست. با هر کم و کاستی باید دست به دست هم داده  و این کشور را آباد کنیم.

 من در حال ایجاد زیر ساختها برای راه اندازی شعبه های  فروش  در  کشورهای مختلف هستم و فعلا از کشورهای همسایه شروع کردیم که در ایران تولید کرده و فروش در کشورهای دیگر باشد. تمام سود مالی و معنوی  این کار در جهت اشتغال زایی و پیشرفت کشورمان خواهد بود. امیدوارم مسوولان هم ما را در این طرز فکر یاری کرده  و با حمایت های معنوی و  تسهیلات مالی و سرمایه در گردش  زمینه های ما را در رسیدن به اهدافمان کمک کنند.

⚘در پایان ما را به ذکر چند خاطره شیرین مهمان کنید.

خاطرات زیادی از افرادی که برای تهیه انگشت یا دست مصنوعی مراجعه کرده اند در ذهنم ثبت شده که در این فرصت کوتاه به چند مورد اشاره می کنم.

خاطره اول : ساعت حدودا یک بامداد بود موبایل من چندبار زنگ زد ولی چون دیر وقت بود جواب ندادم از همان شماره ای که چندین بار تماس گرفته بود یک پیامک دریافت کردم. در این پیامک با حالت ناراحت و عصبانی نوشته بود”چرا جواب نمیدهی، اگر نمی خواهی کمک کنی چرا این محصولات را تبلیغ میکنی” صبح فردا با این شماره  تماس گرفتم، یک خانمی از بندرعباس بود، به او توضیح داده و گفتم جواب ندادن من حمل بر ادبی یا عدم کمک کردن به شما نباشد. اینجا در تبریز ما از ساعت ۱۱شب می خوابیم ولی ممکنه شما در بندرعباس تا ساعت دو بامداد در بیرون بوده یا مغازه ها برای خرید و فروش باز باشد.

وقتی پرسیدم مشکل چیست؟ باناراحتی، استرس و درماندگی گفت یک بند انگشت برادرم قطع شده و نمی دانیم چیکار کنیم، با جستجو در اینترنت شمارا پیدا کردیم که انگشت مصنوعی درست می کنید.

من همیشه از افرادی که از راه دور تماس می گیرند عکس عضو قطع شده را می گیرم، وقتی از این خانم هم عکس انگشت قطع شده برادرش را خواستم برایم فرستاد.

دیدم این انگشت قطع شده عملا تاثیر زیادی در کاهش عملکرد دستش ندارد و تمام کارهایش را به خوبی می تواند انجام دهد. وقتی این صحبت ها را با خواهرش مطرح کردم در جوابم گفت” انگار شما آب خنکی بر روی ناراحتی دلم پاشیدی، مرا از استرس زیادی که در اثر حادثه برای برادرم پیش آمده بود راحت کردی”.

خاطره دوم مربوط به یک معلم است.

یک آقای معلمی از یکی از شهرستان های آذربایجان شرقی پیش من آمد که از بدو تولد انگشتان دست چپش رشد نکرده بود و همیشه دستش را در جیب قایم می کرد.

پرسیدم در کلاس چکار میکنی؟ گفت در کلاس هم همیشه در جیبم است.

دو هفته بعد مراسم عقد این آقا معلم بود و خیلی نگران بود، در مراسم عقد نمی توانست دستش مدام در جیبش باشد، اصرار داشت کسی نداند او انگشت ندارد. خیلی احساس خجالت می کرد و حس بسیار بدی داشت.

من بهش قول دادم به امید خدا تا دو هفته دیگر و قبل از مراسم عقد دستش چپ را برایش درست کنم.

آن روزها که مشغول درست کردن دست چپ او بودیم مدام برق ها قطع می شد و محیط کار ما تاریک بود و عملا کار کردن غیر ممکن می شد. ولی من قول داده بودم تا دو هفته کار را تمام می کنم. برای همین تمام تجهیزات و ابزار کار را ازکارگاه به حیاط منتقل کردم  تا از نور طبیعی استفاده کرده و کار را به موقع تحویل دهم و شکر خدا این کار انجام شد.

خاطره سوم هم مربوط به دختر جوانی در یکی از روستاهای استان فارس است.

این دختر جوان ۲۲ساله دستش در اثر گاز گرفتگی سگ دچار حادثه شده بود.

خانواده این دختر به علت فقر مالی نمی توانستند او را  به شیراز بیاورند وقتی با من تماس گرفته و موضوع را مطرح کردند گفتم در یکی از سفرهایم به شیراز حتما به روستای شما آمده و از نزدیک صحبت می کنیم.

به شیراز رفتم، در آن روستا آن دختر جوان را دیدم که سگ دستش را خورده بود و فقط انگشت شست داشت، قالب گیری کردم و به تبریز آمدم. یک مدت بعد با دست آماده به روستا رفته و دستش را تحویل دادم.

در مرحله اول با عنایت خدای مهربان و سپس وجود این دست باعث شد این دختر جوان ازدواج کند.

مادرش به قدری خوشحال بود که مدام مرا دعا می کرد. مادرش می گفت هیچوقت فکر نمی کردم دخترم بتواند ازدواج کند ولی حالا دخترم عروس شده است.

من از شادی دل آن مادر و دختر خیلی خوشحال شدم.

امیدوارم انسان ها بتوانند با عملکرد خودشان مسیر زندگی یک فرد را تغییر دهند.

گفتگو: معصومه درخشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *